گزارش ایرنا از ساخت چادر سردخانه سوپر عایق نانویی با تلاش محققان ایرانی

به گزارش ایرنا– شرکت دانش بنیان بستا نانو فناوران فیدار برای نخستین بار موفق شد با استفاده از فناوری نانو چادر سردخانه سوپر عایق را برای رفع نیازها در شرایط بحران در کشور طراحی و تولید کند.

مهدی اعتمادی مدیرعامل شرکت دانش بنیان فعال در بخش نانو روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار گروه دانشگاه و آموزش ایرنا گفت: یکی از معضلاتی که در سال های اخیر کشور با آن روبه رو بوده حوادث غیرمترقبه مثل سیل و زلزله است.

وی با بیان این که در شرایط بحران، تامین و نگهداری مواد غذایی معضل بزرگی است، خاطرنشان کرد: در وقوع بحران هایی مانند سیل، زلزله و حتی وقوع جنگ، موضوع مهمی که مطرح است تامین و نگهداری مواد غذایی و سکونتگاه مردم آسیب دیده است، در شرایط بحران چندین تریلر به همراه کانتینر متصل به آنها در محل وقوع بحران برای تامین مایحتاج مستقر می شوند که این امر خود به تنهایی هزینه نسبتا بالایی دارد و مقرون به صرفه نیست.

این فناور ادامه داد: ما برای رفع این نیاز با استفاده از فناوری نانو موفق به ساخت و تولید عایق های حرارتی شدیم که می تواند تا منفی ۲۰ درجه دما و مثبت ۶۵۰ درجه حرارت را در خود نگه دارد.

اعتمادی اظهار داشت: با استفاده از عایق‌های حرارتی نانویی طراحی شده در این شرکت، چادر سردخانه سوپر عایق را برای شرایط عملیاتی طراحی و تولید کردیم، این چادرها به صورت بادی هستند و در بدنه آنها نیز عایق های بسیار نازک نانویی قرار گرفته که باعث می شود به عنوان سردخانه بتوانیم در شرایط عملیاتی آنها را مستقر کنیم.

وی در مورد مزیت های این چادر در شرایط بحران و عملیات گفت: این سردخانه ها می تواند منفی ۲۰ درجه سرما را در خود نگه داشته و اتلاف انرژی در این محصول تقریبا به صفر می رسد.

مدیرعامل این شرکت دانش بنیان یادآور شد: تاکنون در کشور چنین عایق های نانویی و نیز چادرهای سردخانه ای تولید نشده است، در حال حاضر به دنبال تولید انبوه این محصول هستیم.

اعتمادی افزود: یک نمونه از این چادر به عنوان سردخانه در شرایط عملیاتی در ابعاد بزرگ طراحی و ساخته شده و در حال حاضر مورد استفاده قرار گرفته شده است.

وی یادآور شد: نمونه خارجی عایق نانویی طراحی شده این محصول وجود دارد اما محصول دانش بنیان چادر سردخانه سوپر عایق برای اولین بار طراحی و تولیدشده و نمونه خارجی ندارد و تاکنون به این صورت کاربردی نشده بود.

نوشتهٔ پیشین
گزارش وزارت علوم از ساخت تصفیه پساب آب و روغن به روش هوشمند
نوشتهٔ بعدی
صنایع نفت و گاز

پست های مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

ارسال پیام
مشاوره رایگان
سلام
مشاوران ما آنلاین و آماده پاسخگویی میباشند